Yazı Detayı
01 Ocak 2021 - Cuma 15:10 Bu yazı 13 kez okundu
 
2020 Yılında Korona Salgınının Bize Öğrettikleri…
DOÇ.DR. F. PERVİN BİLİR
 
 

2020 yılının bizde artık farklı bir anlamı var. Bu yılın başında yaşadığımız korona salgınının bize öğrettiklerinin bundan sonraki yaşamımızda önemli olduğunu düşünüyorum. Korona salgını yaşamımızdaki ezberlerimizi bozdu. Alışverişlerimiz, eğitimimiz, işimiz hepsi çevrimiçi dijital ortamlarda gerçekleşmeye başladı. Bu durum ilerleyen teknoloji sayesinde belki kaçınılmazdı, ancak korona bunu çabuklaştırdı hatta bizi cesaretlendirdi. Ben nadir on-line alışveriş yapıyordum, bazı çekincelerimden ötürü yapmak istemiyordum, ancak şimdi zorunlu olarak evden her türlü gereksinimimi on-line isteyerek karşılayabiliyorum. İşimi on-line evden sürdürüyorum.

Korona salgını bu değişiklikleri yaparken birçok insanımızın, sağlık çalışanlarımızın yaşamını sonlandırdı. Mekânları Cennet olsun. Sağlık çalışanları görevleri nedeni ile korona virüse maruz kaldıkları için iş kazası kapsamında değerlendirilmeleri gerektiğine inanarak, onlara minnettar olduğumu belirtmek isterim.

Salgın sürecinde yaşam içinde korunma siperlerimiz ise; 2M+1H ile formüle edebileceğimiz;

MASKE + MESAFE + HİJYEN oldu.  

MASKE, her ne kadar kendimizi korusa da aslında karşımızdakini de bizden korumak için olduğunu öğrendik. Maske takmak toplumsal bir saygının göstergesi oldu. Böylece Korona bize, birlikte yaşarken karşımızdakini düşünmemiz gerektiğini öğretti.

MESAFE, korona ile birlikte fiziksel olarak uzaklığımızın ve yitirilen yakınlığın sembolü oldu. Evlerimize artık ev sakinlerinin dışında girip çıkanlar yok. Bu sosyalleşmemizin ne denli değerli ve önemli olduğunu, sağlığımız yerinde ve dışarıya çıkıp dolaşıyor olabilmemizin,  birbirimizle görüşüp sohbet edebilmemizin aynı masada yemek yiyebilmemizin, karşılıklı doyasıya sohbet edebilmemizin ne denli lüks olduğunu htirdi. Böylece korona bize, mutlu olmamız için bunlardan gayrısının gerekli olmadığını, öğretti.

HİJYEN, temizliği anlatan bir kavram olarak bu süreçte bizlerin temiz olmamız gerektiğinin altını çizdi. En basit el yıkama davranışının günlük yaşamda önemsemeyip yapmayanların kaçınılmaz olarak artık ellerini yıkadıklarına veya steril ürünler kullandıklarına tanık olduk. Kurumsal zorunluluklar olarak da girip çıktığımız her yerde ellerimizi steril etmeye çalıştık.  Eski bir geleneğimiz olan ve şimdilerde unutmuş olduğumuz, eve gelen misafirlere hemen kolonyanın neden döküldüğünü hatırladık ve bunu uygular olduk. Alışveriş, kargo poşetlerimizi ve ayakkabılarımızı sabunlu sular ile sildik. Dışarı çıkıp her eve gelişimizde duş almayı rutin haline getirdik. Yani demem o ki korona bize temiz olmamız gerektiğini öğretti.

Fiziksel aktivite ve spor alışkanlıklarımızda da çok büyük değişiklikler oldu. Son yıllarda oldukça çok kişinin kapalı salonlarda bir arada yaptığı fiziksel aktivitelerden, açık havada ve doğada yapılan aktivitelere yöneldik. Böylece çevremizi keşfettik. 23 yıldır Adana’da yaşıyorum. Alman Köprüsü’nü (Varda Köprüsü) görmeye hep gitmek istemiştim bir türlü gidememiştim.  Bu süreçte evde bulunmaktan sıkıldığım bir anda kendimi, bir hafta sonu Karaisalı’da buldum. Alman Köprüsü ve Çakıt Vadisi’nde yürümek ilaç gibi geldi bana. Korona doğayı keşfetmemiz gerektiğini ancak ona zarar vermememiz gerektiğini öğretti bize.

2020 yılına güle güle, 2021 yılına merhaba derken, korona salgınının bize öğrettiği güzel alışkanlıklarımızın yeni yılda devam etmesini ama koronanın 2020 yılında kalmasını diliyorum. Sevgilerimle.  

 

 
Etiketler: 2020, Yılında, Korona, Salgınının, Bize, Öğrettikleri…,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
FENERBAHÇE'NİN MESUT ÖZİL TRANSFERİNİ NASIL BULUYORSUNUZ?
Haber Yazılımı